Oyun geliştiricilerin kullanımına açık olarak paylaşılan Javascript ve HTML5 dosyalarını kullanarak kendi oyununuzu geliştirebilir, örnekleri inceleyerek oyun geliştirme dünyasına adım atabilirsiniz. Harika oyunlar oluşturmak, programlama, sistem mimarisi, teknolojideki medyumları kullanma olasılıkları, aynı zamanda oyununuzu geliştirmek için sağlam bir oyun moyoru gerektirir. Bu oyun motorlarının bazılarını inceleyeceğiz.

Phaser

Phaser’in açık kaynak kod tabanı olan HTML5 framework’u kullanarak oyunlar oluşturmak isteyen, tecrübeli ve yeni başlayan oyun geliştiricileri arasında net bir favoridir ve büyük toplulukları mevcuttur. Herkesin mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar için oyun oluşturmaya hızlı bir şekilde başlamasına olanak tanır. Phaser’in JavaScript işlevselliği, WebGL ve Canvas bileşenlerini bir arada tutmaya yardımcı olan Pixi.js kitaplığı ile birlikte gelir. Phaser ile gerçekten olağanüstü bir oyuna yaklaşmayı başarırsanız, milyonlarca dolarlık gelir elde edebileceğiniz oyunlar oluşturabilirsiniz. Phaser’in ön yükleyicisi, geliştiricilerin oyun varlıklarını yüklemelerini kolaylaştırır ve oyunun her parçası için kapsamlı kod yazarak zaman kaybetmemeniz için otomatik olarak işlenmesini sağlar. Phaser, yıldız fizik hareketlerini gerçekleştirmek için birçok yararlı dış kütüphaneyi kullanır; ayrıca, animasyon özelliklerini etkinleştirerek oyunlarınızın profesyonel ve çekici olmasını sağlayabilirsiniz.


Crafty

 

Crafty, en iyi etkileşimli oyunlar oluşturmak için kullanılabilecek bileşenlerin bir araya getirdiği bir JavaScript oyun motoru olarak tanımlanır. Bileşenler aracılığıyla, kod tabanınızı şişirmeyecek veya başka bir yerde kodun bir kısmını taşımanız gerektiğinde size çok fazla baş ağrısına yol açmayacak oyun için seçimler yapabilirsiniz. Crafty ile etkinliklerin bağlanması, sistem olaylarının nasıl davrandığını yönetmenizi sağlar, böylece özel aramalar ve eylemler oluşturabilirsiniz. Crafty'nin küçük boyutu yeni başlayan oyun geliştiricilere en cazip olanıdır, çünkü kullanışlı bileşenler sistemi oyununuz ve ilerlemeniz için hızlı bir yol haritası hazırlamanızı sağlar. Crafty.js, oyun geliştiricilerine oyun oluşturma ve yapılandırma konusunda yardımcı olmakla ilgilenen sıra dışı bir topluluğa sahiptir.

PhysicsJS

 

PhysicsJS, birkaç yıldan beridir ve hala, çevrimiçi oyunlarda bir fizik motoru için en iyi ve güçlü seçeneklerden biri olmayı başarıyor. Yeni başlayanlar için, deneyimli geliştiriciler için olduğu kadar güvenli bir seçimdir. Vitrin sayfasındaki demo önizlemeleri ile kendinizi deneyin ve kod editörü etkileşimli olduğundan özel kod testlerini uygulayıp canlı bir ortamda test edebildiğiniz için yapabileceğiniz fizik deneylerinin türünü görün.

BabylonJS

 

Daha önce oyun geliştirmeyi hiç duymamış olsanız bile, Babylon.js'yi duymuş olacaksınız.Bu kütüphane bir kaç yıldır başarılı bir şekilde çalışıyor ve lider JavaScript oyunlarından biri olarak daha yükseğe yükselmeye devam ediyor. WebDL ve 3D geliştirme desteği bulunmakta. Babylon'un bilgisayarınızda dahili bir varlık olarak kurulmasına gerek yoktur, bu nedenle tüm geliştirmeler tarayıcı / kod düzenleyicinin kendisi içinde gerçekleşebilir ve bu da oyun geliştirmek isteyenler için cazip bir seçimdir. Babylon, geleneksel animasyonlu oyunlar ya da çözünürlük ve etkileşim için daha derin bir kapasiteye benzeyecek şekilde tasarlanmış tasarımlar oluşturmak için kullanılabilecek en kapsamlı oyun motorları arasında kesinlikle yer alıyor.

Pixi.js

 

Pixi.js, HTML5 oyunları için tasarlanmış bir 2D oyun oluşturma motorudur. Amaç, Pixi'yi herhangi bir cihaz türünde mümkün olduğunca hızlı hale getirmektir. Pixi.js ile, HAC'ın (Donanım İvmesi) konseptini incelemek için saatler harcamadan faydalarından yararlanabilirsiniz. Pixi’nin kitlesi / kullanıcıları, WebGL'yi kullanmak istemeyenler, zengin oyun içeriği, etkileşimli görüntüler ve tüm platformlarda eşit olarak desteklenen uygulamalardan yararlanmak isteyen kullanıcılardır.. Bu, Pixi'nin WebGL'yi desteklemediği anlamına gelmez, tabii ki, HTML5 Canvas özelliğini desteklediği kadarıyla, Pixi'nin pürüzsüz, hızlı ve eşit etkileşimli olmasını sağlayan şekilde oluşturulduğu yoldur.

PlayCanvas

 

PlayCanvas 3D yetenekleri ile tam bir spektrum oyun motorudur. Bu grafik altyapısı, WebGL 3D'yi, fiziksel görüntülemeyi, özlü ışık özelliklerini (gölgelerle), ışık haritalarını, kafesleri, dahili bir düzenleyiciye sahip olan partiküller için GPU motorunu destekler, PostFX, 3D malzemelerin piyasadaki en sevilen 3D yazılımından entegrasyonuna olanak tanır. Ammo.js 3D motoru sayesinde 3D fizik mümkündür. PlayCanvas ayrıca bulutta çalışabilir, böylece tarayıcınızın içinden tarayıcı oyunları (tüm ana tarayıcılar desteklenir) oluşturabilirsiniz. Bazıları, PlayCanvas'ı oyun geliştirme için üstün bir JavaScript motoru olarak görüyor, ancak fiyatlandırma kataloğuna bakarsanız, ücretsiz olmayan tek şeyin kendi kendinizi barındırma olduğunu fark edeceksiniz. PlayCanvas, oyun geliştiricileri, pazarlama için animasyonlu marka deneyimlerine ihtiyaç duyan markalar ve emlak ve diğer benzer ajanslar için kısa ve özlü görselleştirme projeleri bulur.

melonJS

 

Melon.js 2D oyun geliştirme için sprite yapılı bir JS motoru, çalışmak için ek kütüphaneler gerektirmeyen bağımsız bir projedir, mobil cihazların yanı sıra tüm tarayıcıları, hareket ve donanım için mobil cihazlar için optimizasyon, dahili HTML5 ses desteği, CPU kullanımını azaltmak için pratik bir fizik motoru yaratılması için gerekli olabilecek çok sayıda etkiyi destekler. Topluluk forumları, Melon.js'nin nasıl çalıştığına veya hatalarla karşılaştığınız durumlara ilişkin sorularınıza hızlı bir şekilde cevap alabileceğiniz Google Grupları da bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu ve oyun geliştirmenin farklı yönlerini öğrenmek için kullanılabilen Melon'la yapılan düzinelerce demo uygulaması içeriyor.

Stage.js

 

İhtiyaçlarınıza veya çevrimiçi oyun geliştirmeden önceki deneyiminize bağlı olarak, Stage.js ilk 2D oyunlarınızı HTML5 ve JavaScript desteği ile oluşturmak için esnek ve kolay bir çözüm olabilir. Stage.js açık kaynaklı ve en sevdiğiniz platformları destekliyor. Dinamik bulmaca oyunları veya basit fizik temelli oyunlar oluşturmada tercih ediliyor.

Kivi.js

 

Kiwi, oyunlarınızı masaüstü ve mobil cihazlara dağıtabilen süper hızlı bir WebGL ve Canvas rendering motoru ile bütünleşiktir. Kivi eklentilerinin zengin koleksiyonu, daha anlamlı oyun deneyimleri yaratmanıza olanak tanır, bu eklentilerden bazıları şunlardır: bir başarı motoru, böylece kullanıcı ilerlemesine dayalı özel başarılar yaratabilirsiniz, yapay zeka algoritması böylece oyunlarınız kullanıcılarınızın seçimlerine bağlı olarak büyüyebilir oyunlarınıza fizikte gelişmiş bir entegrasyon yapabilir, tüm durumlar için görev yönetimi, sprite ve tonlar, ayrıca bir sosyal medya hesaplarına erişim, böylece kullanıcılarınızın sosyal medya bilgilerini kullanarak giriş yapabilmelerini, aynı zamanda oyundaki ilerlemelerini sosyal medyada paylaşabilmelerini sağlıyoruz. Kiwi.js'nin, piyasadaki en iyi eğiticiler topluluğu vardır, bu da isteyen herkesin bir JavaScript motoru kullanarak çok hızlı bir şekilde ilk HTML5 oyunlarını oluşturmasını kolaylaştırır.

<