XRegExp Steven Levithan tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir Javascript kütüphanesidir. Tüm modern tarayıcılar tarafından desteklenmektedir. Hatta eski tarayıcılar tarafından da desteklenmektedir. Internet Explorer 5.5 ve üstünü, Firefox 1.5 ve üstünü, Chrome, Safari 3 ve üstünü ve Opera 11 ve üstünü destekler. Ayrıca Node.js ile sunucu üzerinde de kullanabileceğiniz bir kütüphanedir. XRegExp kütüphanesini Node.js veya RequireJS modülü olarak kullanabilirsiniz. 

Neden XRegExp?

Çünkü RexExp’e göre daha kapsamlı özelliklere sahiptir. Javascript’in yerleşik RegExp nesnesi yerine XRegExp nesnesini kullanmak, daha fazla özelliğe ve daha az sayıda çapraz tarayıcı tutarsızlığına sahip düzenli bir sözdizimi sağlar. En temel özelliklerinden birileri de serbest boşluk, adlandırılmış yakalama, mod değiştiriciler ve unitcode kategorileri, bloklar ve komut dosyaları bulunur. Ayrıca geçersiz çıkışları ve var olmayan geri bildirimleri de hata olarak ele alır.

Bir diğer başka özelliği ise yeni regex bayraklarına(imlerine) sahip olması. Bunlar,

  • s, noktaların tüm karakterlerle eşlemesi için kullanılır,
  • x, boşluksuz ve çizgi yorumları için kullanılır,
  • n, açık yakalama modu için kullanılır,
  • A, astral mod için kullanılır.

Ayrıca XRegExp kullanıcılara karmaşık normal ifade işlemini kolaylaştıran bir işlev paketi sağlar.

Sizlere XRegExp ten bahsetmek adına küçük bir örnek yapalım.

ornek

Yukarıda gördüğümüz kod bir XRegExp örneğimizdir. Buradaki kod ile date’e gönderdiğimiz tarih bilgisinin yıl, ay ve gün bilgisine erişebileceğiz. Burada gördüğünüz üzere XRegExp içerisinde birden fazla boşluk var bu da XRegExp’in en temel özelliklerinden birisi. Ayrıca XRegExp içerisinde # ile satır içine yorum yazabiliyoruz ve buradaki x bizim XRegExp’teki bayrağımız. Peki biz bu örneği nasıl test edebiliriz.

ornek2

XRegExp teki exec komutu ile date isimli XRegExp’imizi çalıştırıyoruz. .year ile yıl bilgisine, .month ile ay bilgisine ve .day ile gün bilgisine kolayca erişebiliyoruz. XRegExp kullanmak gördüğünüz gibi oldukça basit ve kullanımı kolay. Peki bize performans açısından ne sunuyor ?

Performans

XRegExp, yerel RegExp nesnelerini derler. Bu nedenle XRegExp ile oluşturulan regex'ler, yerel normal ifadeler kadar hızlı çalışır. Bu sebepten ötürü çok küçükte olsa performans açısından bir maliyeti vardır.